Հոկտեմբերի 25-29 կայացավ «Կլիմայի փոփոխության հարմարվողականությունը գյուղատնտեսության և ջրային ռեսուրսների կառավարման ոլորտներում» երկու վերապատրաստման դասընթաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության գյուղատնտեսության խորհրդատվության, նորարարությունների և մոնիթորինգի վարչության աշխատակիցների համար: Միջոցառումը կազմակերպվել է «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» (ՀԱԾ) ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հետ համագործակցությամբ:
Դասընթացի մասնակիցները ծանոթացել են Հայաստանում կլիմայի փոփոխության հիմնախնդիրներին, ազդեցություններին, ռիսկերին, խոցելի ոլորտներում առկա և մշակվող քաղաքականություններին և օրենսդրական կարգավորումներին, ինչպես նաև կլիմայական ռիսկերի կառավարման և հարմարվողականության հիմնական գործելակերպերին ու տեխնոլոգիաներին գյուղատնտեսության և ջրային ռեսուրսների կառավարման ոլորտներում: Ներկայացվել են նաև կլիմայի փոփոխության ազդեցությունների նկատմամբ համայնքների կարողությունների զարգացման և դիմակայունության մակարդակի բարձրացման հիմնախնդիրներն ու ուղղությունները, մարզային և համայնքային ռազմավարություններում և զարգացման ծրագրերում կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության գործողությունների ներառման անհրաժեշտությունը, միջազգային և ազգային մակարդակներում համագործակցության և «կանաչ» ֆինանսավորման հնարավորությունները, ֆինանսավորման նորարարական մեխանիզմները: Քննարկվել է նաև համայնքներում կլիմայի փոփոխությանը հարմարվողականությանն առնչվող թեմաների վերաբերյալ կրթության և իրազեկության մակարդակի բարձրացման կարևորությունը:
Դասընթացի ընթացքում շրջայցներ կազմակերպվեցին Ձորաղբյուր և Հովք համայնքներում գործող «Կանաչ ուսուցման կենտրոններում»՝ մասնակիցներին ծանոթացնելով գյուղատնտեսության ոլորտում առկա մշակության կայուն տեխնոլոգիաներին և ագրոտեխնոլոգիաներին, ինչպես նաև նոր տեխնոլոգիաների օգնությամբ գյուղատնտեսության վարման գործելակերպերին և գյուղական տուրիզմի զարգացման օրինակներին:
Դասընթացներին մասնակցեց Արագածոտնի, Արարատի, Արմավիրի, Գեղարքունիքի, Կոտայքի, Շիրակի, Սյունիքի, Վայոց ձորի, Տավուշի մարզերից շուրջ 20 մասնագետ:

"Climate change adaptation in agriculture and water resources management". Two three-day training sessions held in the frame of UNDP-GCF NAP project
01 November 2021
Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt
From October 25-29, two three-day training sessions on "Climate Change Adaptation in Agriculture and Water Resources Management" were held for the specialists of the RA Ministry of Economy Department of Agricultural Extension, Innovation and Monitoring. The event was organized in the frame of UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan project in cooperation with the RA Ministry of Economy.
Over the course of three days participants got acquainted with the climate change issues, impacts, risks in Armenia; policies and legislative regulations in vulnerable sectors – existing, planned and in the process of development; as well as basic practices of climate risk management and adaptation techniques and practices in the fields of agriculture and water resources management. Issues of community capacity and resilience building; the importance of including climate change adaptation planning in regional and community development strategies and programs; cooperation possibilities on international and national levels; and green financing opportunities were also presented. The importance of raising the level of education and awareness on climate change-and adaptation related topics in communities was discussed as well.
Visits to Green Training Centers operating in Dzoraghbyur and Hovq communities were organizes, showcasing innovative and efficient agro-cultivating tools and practices.
Overall 20 specialists from Aragatsotn, Ararat, Armavir, Gegharkunik, Kotayk, Shirak, Syunik, Vayots Dzor and Tavush regions took part in the trainings.